Certifikácia systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb

 

Systémovým príspevkom k zabezpečeniu bezpečného a kvalitného zhotovenia komplexných stavieb a ich životnosti je zavedenie novej kategórie stavieb, a to „vyhradených stavieb“  v  právnom predpise Zákon č. 201/2022 Z. z o výstavbe, ktorý je platný od 07.06.2022 a má posunutú účinnosť od: 01.04.2025 a v dokumente Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotovitela vyhradených stavieb. Požiadavky na systém manažérstva.

 

V rámci neho je vyhradená stavba definovaná ako: budova alebo inžinierska stavba, ktorá je technologicky náročná alebo konatručne neobvyklá, ktorá z hľadiska rozsahu stavebných prác a technológie stavebných prác a použitých stavebných výrobkov kladie zvýžené nároky na organizovanie výstavby, rekonatrukcie a obnovy, na koordináciu činností vo výstavbe a na potrebné technické vybavenie zhotoviteľa stavby

Z dôvodu, aby zhotovovanie vyhradených stavieb mohli vykonávať len takí zhotovitelia stavieb, ktorí spĺňajú špecifikované kvalifikačné požiadavky a súčasne uplatňujú pri svojej činnosti správne manažérske systémy, boli navrhnuté schémy pre posudzovanie zhody s týmito požiadavkami, a to v materiáli:

Posudzovanie zhody. Požiadavky na orgány vykonávajúce audit a certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a požiadavky na systém manažérstva. (Ďalej len dokument Posudzovanie zhody.)

 

Vlastníkom certifikačnej schémy je Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS), ktorý v tomto systéme plní aj úlohu Regulátora.

Dokument Posudzovanie zhody je určený akreditovaným certifikačným orgánom (ACO) a stavebným dodávateľom („klientom), ktorí chcú získať certifikát systému manažérstva pre zhotovovanie vyhradených stavieb.

 

Systém definuje:

1. Požiadavky pre akreditáciu certifikačných orgánov (ACO), ktoré budú takýmto spôsobom po splnení týchto požiadaviek spôsobilé certifikovať systémy manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb definovaných zákonom o výstavbe

2. Kvalifikačné požiadavky na klientov – zhotoviteľov  vyhradených stavieb.

Certifikačné schémy a požiadavky na akreditáciu certifikačných orgánov pre certifikáciu zhotoviteľov vyhradených stavieb sú vytvorené v súlade s medzinárodnými normami rady ISO a národnými kvalifikačnými požiadavkami na zhotoviteľov vyhradených stavieb, takým spôsobom, aby nedošlo k diskriminácii žiadneho certifikačného orgánu, ktorý sa uchádza o akreditáciu Slovenskou národnou akreditačnou službou (SNAS), a taktiež ktoréhokoľvek uchádzača – klienta o certifikáciu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb.

 

Požiadavky na akreditáciu certifikačných orgánov pre certifikáciu systému manažérstva zhotovovania vyhradených stavieb sú v dokumente vytvorené z relevantných požiadaviek, ktoré sú definované v rade noriem (EN ISO/IEC, a to najmä Požiadavky (ISO 9001:2015),EN ISO/IEC 17021-1: 2015, EN ISO/IEC 17065: 2012).

 

A. Pre posudzovanie zhody požiadaviek na zhotoviteľov vyhradených stavieb certifikačným orgánom sú v dokumente k dispozícii dva postupy certifikácii:

A.1 Postup uplatňovaný pri certifikácii zhotoviteľa vyhradenej stavby, ktorý deklaruje splnenie všetkých kvalifikačných požiadaviek, vrátane dostatočného počtu referencií pre príslušnú vyhradenú, alebo vyhradené stavby, na ktorú, alebo na ktoré certifikáciu vo svojej žiadosti požaduje.

A.2 Postup uplatňovaný pri certifikácii zhotoviteľa vyhradenej stavby, ktorý deklaruje splnenie všetkých kvalifikačných požiadaviek, okrem dostatočného počtu referencií pre príslušnú vyhradenú, alebo vyhradené stavby, na ktorú, alebo na ktoré certifikáciu vo svojej žiadosti požaduje a je predpoklad, že počas 5 rokov splní aj túto požiadavku. Doba 5 rokov predstavuje jeden certifikačný cyklus pre vydaný certifikát zhotoviteľovi vyhradených stavieb.

Vyhradené stavby

 

1. Vyhradenými stavbami sú:

a.  jednopodlažná budova s možnosťou jedného medzipodlažia a s rozponom strešnej konštrukcie viac ako 30 m,

b.  viacpodlažná budova s výškou poslednej stropnej konštrukcie viac ako 32 m nad úrovňou terénu,

c.  viacpodlažná budova s rozponom nosnej konštrukcie viac ako 12 m, okrem strešnej konštrukcie s rozponom do 24 m,

d.  budovy alebo inžinierske stavby určené pre verejnosť, v ktorých sú zhromažďovacie priestory pre 1 200 a viac osôb, najmä budovy s koncertnými sálami, divadlá, budovy s priestormi slúžiacimi pre zábavu obyvateľstva, výstavné pavilóny alebo štadióny,

e.  budovy, v ktorých konštrukčnom systéme sú použité ako nosné prvky predpäté konštrukcie.

2. Vyhradenými stavbami sú tieto inžinierske stavby:

a.  stavby diaľnic, rýchlostných ciest a výstavba nových úsekov ciest I. triedy v novom území,

b.  mosty na diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách I. triedy, mosty s rozpätím nosnej konštrukcie viac ako 30 m pri betónových prefabrikovaných nosných konštrukciách alebo viac ako   20 m pri ostatných typoch nosných konštrukcií a lávky s rozpätím nosnej konštrukcie viac ako 20 m,

c.  tunely,

d.  oporné a zárubné múry a protihlukové steny a násypy, zárezy a odrezy s výškou viac ako 10 m,

e.  koľajové a trolejbusové dráhy,

f.   lanové dráhy okrem lyžiarskych vlekov,

g.  pohybové plochy letísk,

h.  priehrady a iné vodné stavby na zadržiavanie vody s výškou viac ako 8 m nad najnižšou kótou základovej škáry alebo zadržiavaným objemom nad 1 mil. m3,

i.   nádrže čistiarní odpadových vôd nad 500 ekvivalentných obyvateľov,

j.   nádrže a silá s celkovou výškou viac ako 12 m nad úrovňou terénu alebo s rozponom viac ako 12 m alebo nádrže a silá slúžiace na uskladnenie výbušných hmôt a hmôt s vysokou   horľavosťou, vrátane plynov,

k.  skládky nebezpečných odpadov,

l.   elektrické vedenia veľmi vysokého napätia a zvlášť vysokého napätia, ak nie je v tomto zákone uvedené inak,

m. ostatné inžinierske stavby neuvedené v iných ustanoveniach tohto zákona s výškou viac ako 50 m nad úrovňou terénu alebo s rozponom nosných konštrukcií viac ako 12 m,

n.  stavby jadrových zariadení.


Priebeh certifikácie systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb


Dokument Posudzovanie zhody obsahuje originálne schémy procesov certifikácie. Pre posudzovanie zhody požiadaviek na zhotoviteľov vyhradených  stavieb certifikačným orgánom sú v dokumente k dispozícii dva postupy certifikácii:


A.1 Postup uplatňovaný pri certifikácii zhotoviteľa vyhradenej stavby, ktorý deklaruje splnenie všetkých kvalifikačných požiadaviek, vrátane dostatočného počtu referencií pre príslušnú vyhradenú, alebo vyhradené stavby, na ktorú, alebo na ktoré certifikáciu vo svojej žiadosti požaduje.

A.2 Postup uplatňovaný pri certifikácii zhotoviteľa vyhradenej stavby, ktorý deklaruje splnenie všetkých kvalifikačných požiadaviek, okrem dostatočného počtu referencií pre príslušnú vyhradenú, alebo vyhradené stavby, na ktorú, alebo na ktoré certifikáciu vo svojej žiadosti požaduje a je predpoklad, že počas 5 rokov splní aj túto požiadavku. Doba 5 rokov predstavuje jeden certifikačný cyklus pre vydaný certifikát zhotoviteľovi vyhradených stavieb.


Náš certifikačný orgán na základe písomnej žiadosti organizácie vypracuje ponuku a podmienky certifikácie a následne zmluvu o poskytnutí certifikačnej služby. Zmluva okrem iného obsahuje všetky identifikačné údaje organizácie, predmet certifikácie s vyznačením konkrétnej oblasti certifikácie systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby v zmysle Dokumentu pre posudzivanie zhody, cenu za vykonanie auditu a platobné podmienky, stanovenie povinnosti mlčanlivosti a ochrany dôverných informácií, udelenie, odmietnutie, udržiavanie, obnovenie, pozastavenie, znova udelenie alebo zrušenie certifikácie, rozšírenie alebo zúženie rozsahu certifikácie, atď... Všetky podrobnosti zmluvy sa upresňujú pri osobnom kontakte so zástupcom certifikačného orgánu. V ďalšom kroku po podpise zmluvy certifikačný orgán vymenuje vedúceho audítora, ktorý pripraví dvojetapový plán certifikačného auditu. V prvej etape audítorský tím posúdi dokumentáciu systému manažérstva klienta, zhodnotí podmienky a špecifiká jeho lokality, rozsah systému manažérstva, procesy, ako aj súvisiace štatutárne a právne aspekty a či sú vytvorené predpoklady na pripravenosť klienta na druhú etapu auditu.


Druhá etapa auditu má za cieľ posúdiť mieru implementácie vybudovaného systému, zhodnotiť jeho efektivitu s prihliadnutím na výsledky prvej etapy auditu a prípadne identifikovať oblasti na potencionálne zlepšenie systému manažérstva. Pre zabezpečenie nestranného procesu certifikácie má organizácia možnosť vopred sa vyjadriť k plánom jednotlivých etáp auditu a odsúhlasiť zloženie audítorského tímu, vrátane účasti expertov z príslušnej oblasti predmetu podnikania.


Počet dní certifikačného auditu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb a dozorných auditov sa určuje na základe platnej metodiky stanovenej v dokumente Posudzovanie zhody v závislosti na viacerých faktoroch (napr. počtu efektívnych zamestnancov, počet vybraných oblasti zhotovovania vyhradených stavieb a z toho vyplývajúca potreba vzorkovania, rozsah a zložitosť činnosti, riziká spojené s produktmi, procesmi a činnosťami klienta,...). Veľa informácií získa certifikačný orgán z preskúmania dokumentácie manažérskeho systému, ktorú je organizácia povinná poskytnúť certifikačnému orgánu ešte pred začiatkom prvej etapy certifikačného auditu. V dňoch konania certifikačného auditu je vhodné, aby manažment spoločnosti a všetci zamestnanci, ktorých sa certifikácia týka, boli k dispozícii audítorom, ktorí môžu mať rôzne otázky k preskúmavanému systému a to v zmysle scháleného plánu auditu. Vedúci audítor na záver auditu vyhodnotí všetky zistenia z posudzovania systému, klasifikuje prípadné nezhody a ak boli splnené všetky nápravné činnosti, odporučí certifikačnému orgánu udeliť certifikát manažérskeho systému.


Platnosť certifikátu je 5 rokov a na jeho udržiavanie vykoná certifikačný orgán dozorné audity. Po ukončení 5 ročnej doby certifikácie má organizácia možnosť pokračovať vo využívaní certifikovaného systému manažérstva po potvrdení recertifikačným auditom. Zároveň bude vydaný nový certifikát systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb.

Podrobný postup nášho certifikačného orgánu je spracovaný v zmysle schválených certifikačných schém v dokumente Posudzovanie zhody.


V prípade Vášho záujmu o certifikáciu systémov manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb nás neváhajte kontaktovať na e-mail obchod@acbtn.sk alebo telefonicky – radi Vám poskytneme viac informácii o certifikácii systémov manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb.


 

Vzor certifikátu